Spotkanie z Joanną Jax

3 września 2020 w Bibliotece Chylonia (filia Biblioteki Gdynia) odbyło się spotkanie z Joanną Jax w ramach DKD tej biblioteki. Na szczęście udało mi się jednak zdobyć zaproszenie na spotkanie.

Spotkanie poprowadziła Dorota Lińska-Złoch, prowadząca bloga http://przeczytanki.pl/. Joanna Jax odpowiedziała na bardzo dużo pytań. Dowiedziałam się w końcu skąd wziął się pseudonim “Jax”. Otóż pisarka zastanawiała się jaki sobie wybrać pseudonim. Napisała “Ja” (naprawdę ma na nazwisko Jakubczak), dodała “x” i odłożyła. Potem syn powiedział, że Jax będzie wszędzie dobrze brzmiało no … i tak zostało.

Joanna Jax nie tworzy szczegółowych planów i konspektów, bo pozwala bohaterom się poprowadzić. Ale wcześniej czyta bardzo dużo książek o tematyce historycznej. W przypadku “Zemsty i przebaczenia” były to aż 72 książki! I ma to odzwierciedlenie w książkach, w detalach i realiach historycznych.

Pisarka bardzo emocjonalnie podchodzi do pisania swoich powieści, ale nie ma problemu z tym, że np. pomylą jej się wątki czy postacie. Całkowicie wchodzi w to co pisze, wyświetla jej się to jak film, widzi obrazami.

Postacie nie mają swoich pierwowzorów w rzeczywistości, ponieważ wtedy autorka widziałaby je przez pryzmat tej konkretnej osoby. Natomiast niekiedy obdarowuje jedną postać losami aż kilku osób.

Prośby o kontynuację danej książki są tradycją, ale Joanna Jax nie zawsze widzi możliwość pociągnięcia dalej. Kiedy formuła jest wyczerpana, nie ma pomysłu, nie tworzy na siłę, bo nie będzie oszukiwać swoich czytelników.

Kiedy prowadząca zapytała pisarkę od jakiej książki poradziłaby rozpocząć przygodę ze swoją twórczością, Joanna Jax powiedziała, że mistrzem promocji nigdy nie była. Za to czytelniczki nie miały żadnych wątpliwości – od “Zemsty i przebaczenia”!

Przed spotkaniem można było kupić niektóre książki Joanny Jax, które przywiózł jej ojciec. A po spotkaniu oczywiście można było dostać od autorki dedykację i zrobić sobie wspólne zdjęcie, zdejmując na tą krótką chwilę maseczkę.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.